Adidas coraz skuteczniej radzi sobie z cłami
Koncern artykułów sportowych Adidas zdołał w pewnym stopniu ograniczyć wpływ amerykańskich ceł na swoją międzynarodową działalność. Na bieżący rok prezes koncernu, Bjørn Gulden, prognozuje straty w wysokości już tylko około 120 milionów euro. Wcześniej koncern szacował negatywne skutki na 200 milionów euro. Większość tej kwoty ma zostać odnotowana w czwartym kwartale. Akcje Adidasa, które na otwarciu środowej sesji giełdowej wykazywały niewielkie wahania, ostatecznie odnotowały znaczny spadek. W południe notowania spółki spadły o 4 procent.
Nowe przepływy towarów
Jak poinformował Gulden, Adidas do tej pory podnosił ceny w USA jedynie selektywnie, w przypadku niektórych nowych produktów. Starano się tak zarządzać produkcją, aby poszczególne rynki były zaopatrywane z krajów o możliwie najniższych stawkach celnych. W ten sposób kluczowy rynek chiński jest w coraz większym stopniu zaopatrywany z własnych zakładów produkcyjnych.
Mimo to, obciążenie wynikające z amerykańskiej polityki celnej w przyszłym roku wzrośnie, szacuje Gulden. Całkowicie otwartą kwestią pozostaje, jak cła wpłyną na sytuację pośrednio – na przykład poprzez spadek siły nabywczej spowodowany rosnącą inflacją oraz ewentualne wojny cenowe w sektorze detalicznym.
Nowy rok z Igrzyskami Olimpijskimi i Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej
W ubiegłym tygodniu Adidas opublikował już wstępne wyniki za trzeci kwartał i po rekordowych przychodach podniósł prognozę na bieżący rok. Obecnie koncentrujemy się na płynnym przejściu w rok 2026, stwierdził Gulden. W nadchodzącym roku odbędą się między innymi Zimowe Igrzyska Olimpijskie oraz Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w USA, Kanadzie i Meksyku.
Gulden dołączył do Adidasa w 2023 roku, przechodząc z konkurencyjnej firmy Puma, i początkowo musiał ogłosić straty. Obecnie firma jest na właściwym kursie i osiąga 10-procentową marżę zysku operacyjnego. W rezultacie, w pierwszych dziewięciu miesiącach 2025 roku zysk z działalności kontynuowanej wyniósł 1,293 miliarda euro. W analogicznym okresie 2024 roku odnotowano 851 milionów euro.
Ten artykuł został przetłumaczony na język polski przy użyciu narzędzia AI.
FashionUnited wykorzystuje technologię językową opartą na sztucznej inteligencji, aby zapewnić szerszy dostęp do wiadomości i informacji dla profesjonalistów z branży mody na całym świecie. Chociaż staramy się zapewnić dokładność, tłumaczenia AI są stale udoskonalane i mogą nie być jeszcze całkowicie bezbłędne. W przypadku uwag lub pytań dotyczących tego procesu, prosimy o kontakt pod adresem info@fashionunited.com.
OR CONTINUE WITH