Birkenstock podnosi prognozę, ale cła obniżają marżę

Niemiecki producent obuwia Birkenstock odnotował dalszy wzrost przychodów w trzecim kwartale bieżącego roku obrotowego 2026 i w związku z tym podnosi swoją prognozę.

W ciągu trzech miesięcy zakończonych 30 czerwca firma osiągnęła wzrost przychodów o 13 procent (15 procent po uwzględnieniu kursów walut), do 719,5 miliona euro. Po dziewięciu miesiącach wzrost wynosi jedenaście procent, do 1,74 miliarda euro. Informacje te pochodzą z komunikatu kwartalnego opublikowanego w czwartek przez spółkę-matkę Birkenstock Holding plc z siedzibą w Londynie, notowaną na nowojorskiej giełdzie. „Osiągnęliśmy wyjątkowo dobre wyniki w trzecim kwartale, po raz kolejny udowadniając siłę naszej marki” – powiedział prezes firmy, Oliver Reichert.

Segment sprzedaży bezpośredniej (DTC) wzrósł o 14 procent do 277,7 miliona euro, rozwijając się szybciej niż segment B2B, który zanotował wzrost o 13 procent do 441,7 miliona euro. W okresie sprawozdawczym Birkenstock otworzył 13 własnych sklepów, zwiększając ich liczbę na świecie do 124 na dzień 30 czerwca.

Najsilniejszym regionem pozostaje Ameryka z przychodami w wysokości 347,4 miliona euro (wzrost o jedenaście procent, 14 procent po uwzględnieniu kursów walut). W Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce przychody wzrosły o 15 procent do 297,2 miliona euro, a skutki konfliktów na Bliskim Wschodzie okazały się mniejsze niż oczekiwano. Region Azji i Pacyfiku odnotował wzrost o 18 procent do 74,7 miliona euro, co stanowi 23 procent po uwzględnieniu kursów walut i niemal 30 procent po wyłączeniu Australii.

Cła i efekty walutowe obciążają marżę

Marża brutto spadła o 140 punktów bazowych do 59,1 procent. Według firmy, głównymi przyczynami były niekorzystne przeliczenia walutowe, dodatkowe cła w USA oraz miks produktowy. Skorygowany zysk przed odsetkami, podatkami i amortyzacją (EBITDA) wzrósł o jedenaście procent do 242,5 miliona euro, podczas gdy powiązana marża spadła o 70 punktów bazowych do 33,7 procent.

Zysk spadł o 15 procent do 109,6 miliona euro, ponieważ koszty finansowe wzrosły ponad dwukrotnie, z 18,3 do 43,0 miliona euro. Było to spowodowane jednorazowymi, niegotówkowymi kosztami w wysokości 22 milionów euro związanymi z wykupem akcji i refinansowaniem obligacji. Zysk na akcję spadł o 13 procent do 0,60 euro, natomiast skorygowany zysk na akcję wzrósł o 19 procent do 0,74 euro.

Na koniec kwartału Birkenstock zakończył przyspieszony wykup akcji o wartości 230 milionów euro, zmniejszając liczbę akcji w obrocie o sześć milionów. W połowie czerwca firma wyemitowała obligacje uprzywilejowane o wartości 900 milionów euro z oprocentowaniem 4,50 procent, spłacając tym samym obligacje o wartości 428,5 miliona euro z oprocentowaniem 5,25 procent. Pozostałe środki mają umożliwić dalsze wykupy akcji o wartości do 500 milionów dolarów amerykańskich. Środki pieniężne na dzień 30 czerwca wynosiły 693,6 miliona euro, a wskaźnik zadłużenia netto wzrósł z powodu wykupu do 1,8-krotności skorygowanej EBITDA, w porównaniu z 1,5-krotnością na koniec września.

Podwyższona prognoza

Na rok obrotowy 2026 Birkenstock oczekuje teraz wzrostu przychodów o 15 procent przy stałym kursie walut, w porównaniu z wcześniej prognozowanymi 13-15 procentami. Raportowane przychody mają znaleźć się w górnej granicy przedziału od 2,3 do 2,35 miliarda euro, a skorygowana EBITDA ma wynieść co najmniej 710 milionów euro zamiast 700 milionów euro, co odpowiada marży na poziomie 30,2-30,5 procent.

Bez zmian pozostają prognozy dotyczące skorygowanej marży brutto (57,0-57,5 procent), inwestycji (110-130 milionów euro) oraz skorygowanego zysku na akcję (1,90-2,05 euro), który uwzględnia obciążenia związane z cłami, efektami walutowymi, stawką podatkową i wykupem akcji.


ALBO ZALOGUJ SIĘ PRZEZ
Birkenstock
Birkenstock Holding Plc