Parlament Europejski wstrzymuje wdrożenie umowy celnej z USA
Parlament Europejski formalnie wstrzymał wdrożenie umowy celnej pomiędzy USA a UE.
Powodem są nowe cła zapowiedziane przez prezydenta USA Donalda Trumpa, jak poinformował przewodniczący Komisji Handlu, Bernd Lange (SPD). „Oczekujemy od Stanów Zjednoczonych wyraźnego zapewnienia, że będą przestrzegać umowy, ponieważ jest to kluczowy element” – powiedział Lange na posiedzeniu komisji. Decyzja ta nie ma skutków prawnych dla obecnie obowiązujących ceł.
Po niekorzystnej dla jego polityki celnej decyzji amerykańskiego Sądu Najwyższego, Trump ogłosił w piątek wprowadzenie globalnej stawki celnej w wysokości 10 procent na import do USA, a w sobotę podniósł ją do 15 procent.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Trump uzgodnili zeszłego lata, że maksymalna stawka celna na większość towarów importowanych z UE do USA nie zostanie przekroczona. Wypracowana w następstwie tego prawnie wiążąca umowa z USA musi jeszcze zostać przyjęta przez Parlament Europejski.
Wdrożenie porozumienia zostało zainicjowane przez Komisję Europejską już kilka miesięcy temu, jednak do jego pełnego wejścia w życie wymagana jest zgoda Parlamentu oraz państw członkowskich na odpowiednie rozporządzenia. Lange zapowiedział na przyszły tydzień spotkanie parlamentarzystów w celu przeprowadzenia głosowania.
Wstrzymanie prac w związku z konfliktem o Grenlandię
Posłowie już w styczniu tymczasowo zawiesili przygotowania do wdrożenia umowy, po tym, jak prezydent Trump zagroził wprowadzeniem dodatkowych ceł w związku z konfliktem o Grenlandię. Umowa przewiduje bezcłowy import amerykańskich towarów przemysłowych. W zamian Stany Zjednoczone zobowiązały się zeszłego lata do ograniczenia ceł na większość importu z UE do maksymalnie 15 procent. W ramach tego porozumienia obniżono między innymi cła na samochody.
Porażka Trumpa przed sądem
W historycznym orzeczeniu z piątku Sąd Najwyższy zakazał prezydentowi USA nakładania ceł na import towarów z wielu krajów, powołując się na ustawę o nadzwyczajnych uprawnieniach gospodarczych z 1977 roku (IEEPA). Agresywna polityka celna jest kluczowym elementem drugiej kadencji Trumpa. Zapowiedział on, że wykorzysta inne środki, aby nadal egzekwować swoje cła.
Trump powołuje się teraz na ustawę handlową z 1974 roku. Pozwala ona, pod pewnymi warunkami, na nakładanie ceł na import przez okres do 150 dni. Eksperci już teraz wątpią, czy warunki te zostały spełnione. Aby nałożyć cła na dłuższy okres, Trump w każdym przypadku potrzebowałby zgody Kongresu USA.
Sąd Najwyższy nie orzekał w sprawie ceł jako takich, a jedynie o tym, czy argumentacja Trumpa oparta na ustawie o stanie nadzwyczajnym była zgodna z prawem. Teraz jest jasne: prezydent przekroczył swoje kompetencje.
Ten artykuł został przetłumaczony na język polski przy użyciu narzędzia AI.
FashionUnited wykorzystuje technologię językową opartą na sztucznej inteligencji, aby zapewnić szerszy dostęp do wiadomości i informacji dla profesjonalistów z branży mody na całym świecie. Chociaż staramy się zapewnić dokładność, tłumaczenia AI są stale udoskonalane i mogą nie być jeszcze całkowicie bezbłędne. W przypadku uwag lub pytań dotyczących tego procesu, prosimy o kontakt pod adresem info@fashionunited.com.
OR CONTINUE WITH